SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskål 5166364
nr 516 6364
Sockerskål
med lock, Nysilver, Nyrokoko, höjd: 31
Utrop:
100 kr
Såld:
650 kr
måndag 31 mars 2008
kl 17:59:52
100 kr
350 kr
300 kr
550 kr
600 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.